Arde Lucus MMXIII

 

 

ArdeLucus 2013

 

Lugo celebra los días 14, 15, y 16 de Junio la fiesta romana donde se recuerda esa época de la historia de esta ciudad.
ARDE LVCVS MMXIII.
A continuación les mostramos el programa de actos: VIERNES DÍA 14
17:00 – Inauguración do Macellvm (Praza Maior)
17:15 – A Familia (Praza Maior)
17:30 – Inauguración do Castra de Lucus Augusti (Carril dos Fornos)
18:00 – Farsa sobre a Moenivm de Lugo (Fondo da Praza Maior)
18:15 – Nascitvrvs (Praza do Cantiño)
18:30 – Arsdimicandi. Gladiadores da Antiga Roma (Praza de Santa María)
18:45 – O recavdadorde impostos/ (Fondo da Praza Maior)
19:15 – Bavtizos celtas (Porta Miñá)
10:30 – Gladiadores de Lvcvs Avgvsti (Fondo da Praza Maior)
19:45 – OIimpiadas entre clubs deportivos da cidade (Quiosco da Praza Maior)
20:00 – Saltabvnt (Praza da Constitución)
20:15 – Como vai o mercadvm!, a cargo da asociación Achádego (Pr. Santa María)
20:30 – Vodas romanas (Praza do Cantiño)
20:45 – Os cantos do Devs Pan (Praza do Campo)
21:00 – Irmanamento das tribos castrexas e as tropas romanas (Castra de Lucus Augusti, Carril dos Fornos)
21:15 – As Asamblearias (San Marcos)
21:30 – Desfiles de Civitas Lvcensis (Rúas da cidade)
21:45 – Os Castrexos (Rúas da cidade)
22:00 – Razas da Noite (Santa María)
22:30 – Historia do Peregrín que atopou o fauno (Fondo da Praza Maior)
23:00 – Irmanamento de AC Tierra Quemada, Trebas Galaicas e Guardia Pretoriana (Praza de Campo Castelo)
23:15 – Tambores de Braga (Rúas da cidade)
23:30 – Colvmbarivm (Praza do Campo)
23:45 – Vodas Celtas (Porta Miñá)
00:00 – A Doncella Guerreira (Praza de Santa María)
00:15 – Errantes (Rúas da cidade)
00:30 – Héroes e Deuses (Explanada pavillón municipal, con entrada)
00:45 – Ofrenda aos deuses castrexos (Fondo da Praza Maior)
01:00 – Barvarelvm, a cargo de Teatro do Miolo (Praza de San Marcos)
02:00 – Concerto de Riobó (Pr.Santa María)
23:00 - Animación na rúa

MIVDO ARDE (PRAZA SAN MARCOS)
17:00 – Qui somnia. Solis et Venti. Animación para bebés de O a 3 anos
17:30 – Lvdis romanos e castrexos
18:00 – Pinturas castrexas
18:30 – Loita grecorromana
19:00 – Os contos dos meniñeiros (infantil)
20:00 – Obradoiro de música

SÁBADO DÍA 15
11:00 – Apertura do Castra de Lvcvs Avgvsti (Carril dos Fornos)
11:00 – Apertura do Macellvm (Praza Maior)
11:00 – Apertura do campamento dos Artifex (Praza da Constitución)
11:00 – Apertura do Lvdvs Lvcvs (Praza do Ferrol)
11:30 – Xogos para os nenas (Castra de Lucus Augusti, Carril dos Fornos)
11:45 – Pasarrúas musical
12:00 – A vida e a guerra dos celliberos, AC Tierra Quemada (Campo Castelo)
12:15 – Arsdimicandi-Gladiadores da Antiga Roma (Praza de Santa María)
12:30 – Concerto Orfeón Lucensium (Praza do Cantiño)
13:00 – Avríspices e Pitonisas (Praza do Campo)
13:15 – Tambores de Braga (Rúas da cidade)
13:30 – Danzas Romanas (Fondo da Praza Maior)
14:00 – Desfile da Cohors III Lucensium (Saída dende a Praza Maior)
16:15 – Desfile deSalesiani Lvci Avgvsti (Saída dende a Praza da Milagrosa)
16:30 – Gladiadores de Lucus (Fondo da Praza Maior)
16:45 – Pasarrúas Musical
17:00 – Ariete Castrexo (Campo Castelo)
17:10 – Saída das lexións romanas e as tribos castrexas para acudir á Fundación da cidade (Campamentos da cidade)
17:15 – Acto de Fundación da Cidade (Praza de Santa María)
17:30 – Pregón e recepción das lexións romanas e tribos castrexas (Santa María)
18:00 – Nomeamento do Civis Honoris de Lvci Avgvsti (Praza de Santa María)
18:15 – Xogos tradicionais (Praza de Campo Castelo)
18:30 – Bautizos Celtas (Porta Miñá)
18:45 – Desfile de Lvcvs Eqvites (Palas rúas da cidade)
18:45 - A vida e a guerra dos celtíberos AC Tierraqvemada (Paseo peonil da rda. da muralla)
19:00 – Circvs romano-As probas dos deuses (Explanada pavillón municipal, espectáculo con entrada)
19:15 – A Fuga do Astur (Fondo da Praza Maior)
19:30 – Lanistae (Praza Santa María)
19:45 – Tambores de Braga (Rúa Nava)
20:00 – Desfile de Civitas Limicorvm (Saída dende Bispo Aguirre)
20:15 – Pasarrúas musical
20:30 – A clase de oratoria (Fondo da Praza Maior)
20:45 – Vodas celtas (Porta Miñá)
21:00 – Bacanal romana (Campo Castelo)
21:15 – Sesión ordinaria do Senado de Lucus Augusti (Fondo da Praza Maior)
21:30 – A profetisa, a cargo de Nava Escena (Rúa do Moucho, Porta Miñá)
21:45 – Desfile de Civitas Lucensis (Palas rúas da cidade)
22:00 – Seres da Dscuridade (Praza de Santa María)
22:15 – Os castrexos (Rúas da cidade)
22:30 – Héroes e deuses (Explanada pavillón municipal, espectáculo con entrada)
2:45 – Emperador, que pensas, fala! (Praza de San Marcos)
23:00 – Correlume (Saída da Praza de Santa María)
23:15 – Plutón e as chamas do inferno (Praza do Campo)
23:30 – Ritual funerario celtíbero, AC Tierra Quemada (Harta do Seminario)
23:45 – Contos do Deus Pan (Praza do Campo Castelo)
00:00 – Queimada da moenivm (Parque Rosalía de Castro)
00:15 – Desfile de lume da Cohors III Lvcensivm (saída da Praza Maior)
00:30 – Colvmbarivm (Prazado Campo)
01:00 – Drakonia (Palas rúas da cidade)
01:30 – Venda de escravos (Praza Maior)
02:00 – Embruxo da queimada (Praza Santa María)
22:00 – 02:00 – Animación na rúa

MIVDO ARDE (PRAZA SAN MARCOS)
12:30 – As probas do druida
17:00 – Lvdis Romanos e castrexos
17:30 – Qui somnia. Mare et Lvna. Animación para bebés de O a 3 anos
18:30 – O teatro de Tespis (infantil)
19:30 – Obradoiros de moedas
20:00 – Arsdimicandi

DOMINGO DÍA 16
11:00 – Apertura do Castra de Lvcvs Avgvsti (Carril dos Fornos)
11:00 – Apertura do Macellvm (Pr. Maior)
11:00 – Apertura do campamento dos Artifex (Praza do Ferrol)
11:00 – Apertura do Lvdvs Lvcvs (Praza da Constitución)
11:15 – Farsa sobre a moenivm de Lucus Augusti (Fondo da Praza Maior)
11:30 – Desfile Civitas Limicorvm (Saída dende Bispo Aguirre)
11:45 – Ditirambos en honor a Baca (Saída dende Campo Castelo)
12:00 – Alma Cubrae (Pr. Santa María)
12:15 – OIimpiadas (lexións romanas e tribos castrexas), (Castra de Lucus Augusti, Carril dos Fornos)
12:30 – Desfile dos colexios palas rúas da cidade (Saída dende San Marcos)
12:45 – A vida e a guerra dos celtíberos, AC Tierra Quemada (Paseo peonil Ronda da Muralla)
13:00 – Sesión extraordinaria do Senado de Lucus Augusti (Fondo da Praza Maior)
13:15 – Pasarrúas musical
13:30 – Desfile Civitas Limicorvm (Saída dende a domvs ex moenivrn, aparcadoiro do Seminario)
13:45 – Pandora (Praza Campo Castelo)
14:00 – Desfile da Cohors III Lvcensivm (saída dende Bispo Aguirre)
16:30 – As augas sanadoras de Lucus (Fondo da Praza Maior)
16:45 – O druida e oseu árbol (Pr. Maior)
17:00 – Bautizos celtas (Porta Miñá)
17:15 – Pasarrúas musical
17:30 – Traficus de estierculus, mala mazum a cargo da Fundación Anade (Praza de Santa María)
17:45 – Monstruos mitolóxicos (Praza Campo Castelo)
18:00 – Circus romano, as probas dos deuses (explanada pavillón municipal, espectáculo con entrada)
18:30 – O Dlimpo dos Deuses (Praza do Campo)
18:45 – Cantos do Deus Pan (Praza Campo Castelo)
1900 – Vodas celtas (Porta Miñá)
19:15 – Pasarrúas musical
19:30 – A lenda de Hércules e Caco (Fondo da Praza Maior)
19.45H – As gracias
(Campo Castelo)
20:00 – Acto final das lexións romanas e das tribos castrexas. (Porta San Fernando)
20:30 – A ola (Praza Santa María)
21:00 – O recaudador de impostos (Fondo da Praza Maior)
21:30 – Colocación da cápsula do tempo, a cargo de Terra Copara (Campo Castelo)
23:30 – Colvmbarivm (Praza do Campo)

MIVDO ARDE (PRAZA SAN MARCOS)
11:00 – Lvdis romanos e castrexos
12:00 – Gymkana Bárbara familiar
13:00 – Cantos e lendas (teatro infantil)
17:00 – Obradoiros
17:30 – Escola de bardos
18:30 – Obradoiro de pinturascastrexas

por dilam
- 1075 lecturas
arde_lucus2013 enlugo
blog comments powered by Disqus